Sucho a nižší účinnost přípravků mění strukturu osevů v Česku
Česká krajina se mění: zemědělci přizpůsobují osevní plochy klimatickým i legislativním podmínkám. Podle Agrární komory ČR i aktuálních dat Českého statistického úřadu ustupují od náročnějších plodin – kvůli přetrvávajícímu suchu a snižující se účinnosti povolených přípravků na ochranu rostlin.
Osevní plochy pohanky, žita, ječmene ozimého i řepky meziročně klesly, naproti tomu roste podíl ovsa a pšenice tvrdé. "Například přípravky, které ještě loni fungovaly proti blýskáčkovi řepkovému, letos nezabírají," uvedla mluvčí komory Barbora Pánková.
Podobné změny ve struktuře pěstovaných plodin zaznamenávají i další země střední Evropy. Zástupci zemědělských organizací Visegrádské skupiny proto vyzvou Evropskou komisi k větší flexibilitě v metodách hospodaření s vodou. Podle nich současná pravidla brzdí efektivní opatření proti suchu.
První pololetí roku 2025 bylo v Česku nejchudší na srážky za posledních 64 let – spadlo pouze 222 mm, což je 76 % dlouhodobého průměru. Důsledky se pravděpodobně promítnou i do letošní sklizně obilovin a olejnin. Agrární komora očekává, že výnosy budou pod pětiletým průměrem.
Podle předběžného odhadu se letos sklidí cca 6,82 milionu tun základních obilovin a 998 tisíc tun řepky. Oproti loňsku je to mírné zlepšení, nicméně v delším časovém horizontu jde o znatelný pokles.
Zdroj: Agrární komora ČR