Rada ministrů zemědělství EU podpořila úpravu legislativy k SZP, zjednoduší podmínky hospodaření i kontroly u malých zemědělců

01.04.2024 11:27

Tisková zpráva — Balíček opatření Evropské komise k úpravám legislativy společné zemědělské politiky dnes podpořila Rada ministrů zemědělství. Změny se týkají základních podmínek hospodaření zemědělců, možnosti častěji upravovat národní strategické plány nebo úprav kontrolního a sankčního mechanismu pro malé zemědělce. Českou republiku na jednání zastupoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Zemědělce drtí přemíra požadavků a administrativy, dlouhodobě proto podporuji snahy o zjednodušení společné zemědělské politiky. Jde o jedno z hlavních témat současných protestů po celé Evropě. Jsem rád, že Evropská komise navrhla novelizovat dvě ze tří základních legislativ ke společné zemědělské politice. Rada ministrů k nim dnes podpořila svou společnou pozici. I když k návrhům máme řadu výhrad, je třeba najít rychlý kompromis navržený do konce programového období, který ještě stihne schválit současný Evropský parlament do konce dubna,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Změny se týkají například standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy (DZES). Konkrétně se zmírní pravidla u DZES 6, 7, a 8. Ta se týkají pokryvnosti půdy, rotace plodin a vyčleňování neprodukčních ploch. Zásadní z hlediska transparentního přístupu je zavedení těchto úprav do konce programového období. Zemědělci hospodařící na nejvýše 10 hektarech budou nově vyjmuti z pravidel podmíněnosti a sankcí. Cílem této změny je zmírnit administrativní zátěž spojenou s kontrolami, která je u malých zemědělských podniků vyšší než u větších. Účinnost některých změn u DZES i malých zemědělců se bude týkat již letošního roku. Členské státy také nově budou moci častěji modifikovat své národní strategické plány, což jim umožní reagovat na aktuální situaci v zemědělství.

Více tisková zpráva MZe zde

 

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR