Čeští zemědělci chystají protestní akce proti dovozu nekvalitních potravin

25.02.2025 18:07

 Čeští zemědělci se připojí k protestům, které se šíří napříč Evropou, aby vyjádřili nesouhlas s rostoucím dovozem potravin ze třetích zemí. Dne 27. února vyjedou s těžkou zemědělskou technikou na silnice po celé republice a setkají se s kolegy na hraničních přechodech. Jejich hlavní obavy směřují k obchodní dohodě mezi EU a sdružením Mercosur, stejně jako k bezcelním dovozům z Ukrajiny, kde normy nejsou tak přísné jako v Evropské unii. Zemědělské organizace v ČR proto apelují na vládu Petra Fialy, aby prosazovala spravedlivé podmínky pro všechny na evropském trhu.

 

Obavy z obchodních dohod 

Obchodní dohoda mezi EU a Mercosurem, podepsaná předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, umožní zvýšený dovoz hovězího a drůbežího masa i cukru do Evropy. "Na obchodní dohodu mezi Evropskou unií a zeměmi jihoamerického sdružení Mercosur, která má rozvolnit podmínky pro dovoz hovězího masa, drůbežího masa nebo cukru do Evropy, se musíme dívat pohledem producentů i spotřebitelů. Vnímáme ji jako pokryteckou, protože po evropských pěstitelích a chovatelích je vyžadováno dodržování mnohem přísnějších norem než jinde ve světě. Zároveň si chceme pustit na evropský trh zboží z Jižní Ameriky, které tyto standardy nesplňuje. Nejde pouze o totální pokřivení evropského trhu, ale také o zdraví spotřebitelů," uvedl prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Podobné obavy panují ohledně asociační dohody mezi EU a Ukrajinou, která by měla být dojednána do června 2025. Tato dohoda neukládá ukrajinským producentům stejné normy, jaké musí splňovat evropští zemědělci. "Čeští zemědělci už mají s dovozy z Ukrajiny špatné zkušenosti z doby, kdy v této zemi vypukla válka, a nechtějí je opakovat. Příval levných obilovin a olejnin, v nichž navíc evropské dozorové orgány nejednou odhalily zakázané látky, tehdy způsobil prakticky kolaps celého trhu. Pěstitelé měli plné sýpky a nebylo kam uskladnit novou úrodu. Oprávněně se proto bojí, že asociační dohoda s Ukrajinou povede k opakování stejného scénáře. Nebráníme se obchodování s Ukrajinou, ale všechny dohody musí být uzavírány na férovém základě," uvedl předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha.

 

Podpora protestních akcí 

Protesty podporují Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků ČR. K protestům se připojila i Potravinářská komora ČR.

 

CO POŽADUJEME?

  1. Zrušení obchodní dohody mezi EU a jihoamerickým sdružením MERCOSUR.
  2. Nastavení nové dohody mezi EU a Ukrajinou s cílem ochránit evropské zemědělce.
  3. Zajištění maximální garance ochrany trhu ze strany Evropské unie a zajištění rovných podmínek pro podnikání na evropském trhu.
  4. Snížení byrokratické zátěže a diktátu ze strany Bruselu.
  5. Podpora evropské občanské iniciativy „Stop falšovaným potravinám“, která usiluje o odtajnění skutečné země původu potravin. 
 
    •  
Zdroj: Agrární komora ČR