Celostátní veterinární opatření kvůli výskytu slintavky a kulhavky v Maďarsku

10.03.2025 12:33

Státní veterinární správa (SVS) vydala mimořádná veterinární opatření (MVO) v reakci na potvrzený výskyt slintavky a kulhavky (SLAK) v Maďarsku. Opatření omezují přepravu vnímavých zvířat z Maďarska a Slovenska a zpřísňují biologickou bezpečnost při jejich transportu. Cílem je zabránit zavlečení této vysoce infekční nákazy na území České republiky.

Výskyt nákazy Ohnisko slintavky a kulhavky bylo 6. března 2025 potvrzeno v chovu mléčného skotu u obce Kisbajcs poblíž Győru v severozápadním Maďarsku, nedaleko slovenských hranic. Chov čítá více než 1 400 kusů skotu.

Mimořádná veterinární opatření Všem chovatelům skotu, ovcí, koz, prasat a dalších druhů vnímavých ke SLAK se do odvolání zakazuje přemísťování zvířat z Maďarska a Slovenska do hospodářství v ČR. Výjimku tvoří zvířata ze Slovenska, která jsou přepravována přímo na jatka.

Při přepravě zvířat ze zahraničí bude vyžadován doklad o provedení dezinfekce vozidla před nakládkou zvířat. Chovatelé musí vést evidenci o vjezdu vozidel do hospodářství a uchovávat tyto záznamy po dobu 12 měsíců.

„Značné nebezpečí SLAK spočívá v jejím jednoduchém šíření, a to i nepřímým způsobem. Nákaza se může přenášet větrem, potravinami nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Proto vydáváme mimořádná veterinární opatření, vyžadující přísné dodržování pravidel biologické bezpečnosti,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

O nemoci Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí a koz. Nákaza postihuje i volně žijící sudokopytníky, například prasata divoká. Klinické příznaky zahrnují horečku, sníženou produkci mléka, nechutenství, slinotok a kulhání. Nákaza není přenosná na člověka, ale lidé mohou přispět k jejímu šíření mezi chovy. Onemocnění se vyznačuje vysokou nakažlivostí, ale nízkou úmrtností. V ČR byla nemoc naposledy zaznamenána v roce 1975.

 

Zdroj: Státní veterinární správa ČR